W pierwszej połowie lipca 2011 r.   wypoczywaliśmy w Centrum Wypoczynku i Rekreacji „Rysy” w Bukowinie Tatrzańskiej. Ponieważ dzieci w ten region jechały  po raz pierwszy, dlatego jego kultura była  im całkowicie nieznana.

Podania czytane podczas  spotkań pomogły  poznać region Podhala. Legendy to opowieści związane z osobami, które są w związku z historią narodową, regionalną lub lokalną. Na Podhalu wciąż opowiadane są one gwarą góralską dziwnie brzmiącą dla  innych regionów. Legendy podhalańskie inspirowane są zawsze folklorem, tradycjami i wspaniałymi opowieściami pobudzającymi wyobraźnię. Poznawane przez nas były źródłem wiedzy o kulturze, zabytkach, społeczeństwie i wyznawanych wartościach.

Giewont to góra symbol, której zarys kojarzy się z sylwetką śpiącego  rycerza. Legenda opowiadana przez górali od wieków dodaje ludziom otuchy i wiary. Wycieczka do Zakopanego pozwoliła  nam na odszukanie góry i z bliska przyjrzenia się sylwetce śpiącego rycerza, a także naodwiedzenie miejsc, o których opowiadają legendy.

Istotną rolę odgrywają podania o zachowaniu tożsamości i kultury narodowej. Musimy wiedzieć dużo o naszej historii, aby pozostać patriotami. Legenda o Kraku i Smoku Wawelskim przypomniała powstanie Krakowa, legenda o Hejnaliście stała się symbolem poświęcenia dla ojczyzny. Podczas wycieczki do Krakowa obejrzeliśmy  Jaskinię Smoka, zwiedziliśmy Wawel – skarbnicę polskiej kultury, a także Rynek Starego Miasta oraz Kościół Mariackiego. W drodze powrotnej pojechaliśmy do  Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedziliśmy  Komorę Janowice i rzeźby z soli przedstawiające powstanie kopalni, a także wybitnych Polaków.

Zwiedzamy Wawel

Podczas zajęć plastycznych dzieci  rysowały, malowały na tematy danej legendy.

Bardzo lubiliśmy zajęcia z panią Małgosią na basenie.